KNX

b94195

Lai nodotu vadības signālus visiem komponentiem, kas atbild par ēkas vadību, ir nepieciešama sistēma, kas spēj mijiedarboties ar atsevišķām ierīcēm. Lai tas notiktu, visiem komponentiem ir jāprot savā starpā “sarunāties” vienā valodā, īsāk sakot, tam ir nepieciešama KNX kopņu tehnoloģija, vienota visiem aprīkojuma ražotājiem un programmu veidotājiem. Šis standarts ir balstīts uz vairāk nekā 15 gadu lielu pieredzi izstrādē un projektēšanā, tai skaitā arī sistēmas KNX priekšteču, EIB tehnoloģiju, EHS un BatiBUS. Izmantojot pārraides kanālus, kas pārvalda KNX signālus, kuram tiek pieslēgtas pārējas kopnes un pie tām pieslēgtās ierīces, saņem iespēju savā starpā apmainīties ar informāciju. Kopnēm var pieslēgt sensorus, izpildītājmehānismus, kas nepieciešami aprīkojuma kontrolei, kas, savukārt, kontrolē ēku, tie ir – apgaismojuma, aizkaru, žalūziju un slēģu sistēma, drošības sistēma, energopatēriņa kontroles sistēma, apkures, ventilācijas un gaisa kondicionēšanas sistēmas, signalizējošās sistēmas, monitoringa sistēmas, attālinātās vadības sistēmas, mērierīces, audio un video vadības sistēmas, lielā sadzīves tehnika, komunālo un citu ēkas vadības sistēmu interfeisi u.c. Visu to ir iespējams kontrolēt un pārraudzīt izmantojot vienu kopēju sistēmu, neizmantojot nekādus papildus vadības centrus.

KNX vēsture ir šāda. 1990. gada februārī Briselē (Beļģijā) tika organizēta asociācija EIBA. Par asociācijas dibinātāju var uzskatīt uzņēmumus – Siemens, Gira, ABB, Berker, Jung u.c., kopā 15 uzņēmumi.

Galvenie asociācijas uzdevumi ir virzīt tirgū pašu tehnoloģiju, sekot līdzi kvalitātei un aprīkojuma savietojamībai, ko ražo uzņēmumi, kuri ietilpst tās sastāvā, un sagatavot speciālistu apmācību programmas. Pēc dažiem gadiem jau vairāk nekā 100 Eiropas un pasaules uzņēmumi piedāvāja sertificētu aprīkojumu ar logotipu EIB. 1999. gada maijā notika trīs Eiropas asociāciju apvienošanās vienā, kura ar laiku ieguva nosaukumu „Asociācija KNX”. Notika arī trīs tehnoloģiju saplūšana – EIB, EHS (European Home System) un BatiBUS. Pēc vairāku ekspertu domām, KNX standarta pamatā ir 80-90% EIB tehnoloģijas.

2003. gada beigās tehnoloģija tika apstiprinātā kā Eiropas standarts EN50090, bet 2006. gadā jau kā starptautisks standarts ISO/IEC 14543.